Praćenje uspeha lečenja pacijenata sa karcinomom dojke
Napisala: Dr sci. med. Marijana Milović – Kovačević
Razumljivo je da neke pacijentkinje mogu doći u iskušenje da prekinu lečenje kada se osećaju bitno bolje, ili, naprotiv, ako im bude teško nakon primene terapije. Međutim, koliko god je to moguće, od ključne je važnosti da se nastavi sa uzimanjem leka onoliko dugo koliko je propisano. Pre bilo kakve nepromišljene odluke potrebno je da se razgovara sa nadležnim onkologom, posebno ukoliko se razmišlja o prekidu lečenja.
Kako lekar određuje da je neki tretman efikasan?
Tokom lečenja i praćenja bolesti, lekar sprovodi brojne testove kako bi se utvrdilo da li je određeno lečenje efikasno.
To podrazumeva analizu veličine tumora i/ili metastaza, gde je neophodno da se uradi određena dijagnostika, kao što je kompjuterska tomografija (CT) ili magnetna rezonanca (MRI).
Takođe se povremeno analizira nivo tumorskih markera (Tumorski markeri su proteini ili druge supstance koje se često, ali ne uvek, nalaze u krvi kada su tumori aktivni u telu. Prisustvo povišenih tumorskih markera često ukazuje na aktivnu bolest. Nivo tumorskih markera tokom vremena onkolog može da koristi za praćenje efikasnosti pojedinih tretmana).
Cirkulirajuće tumorske ćelije (CTC) su ćelije karcinoma koje su se odvojile od primarnog tumora i cirkulišu u krvotoku. CTC mogu delovati kao „seme“za nove tumore (metastaze) na drugim mestima u telu. Onkolog može pratiti nivo CTC u krvi pacijenata, kako bi utvrdilo koliko je tumor osetljiv na primenjeno lečenje.
Razvoj novih metastaza: Jedan od bitnijih ciljeva lečenja je da se spreči da se da se ćelije karcinoma prošire na druge delove tela. U tom smislu koriste se dijagnostičke metode poput CT-a ili MRI skeniranja. Ukoliko dođe do diseminacije bolesti i dalje progresije neophodno je promeniti tip tretmana.
Neustrašive
Neustrašive
Pogledajte intervjue i učite iz iskustava neustrašivih žena koje se godinama bore protiv karcinoma dojke.
Jasmina Lukić (64), Beograd
Jasmina je imala 48 godina, kada je tokom obilaska majke u bolnici nakon operacije videla da i mlađe žene obolevaju od karcinoma dojke, pa je i sama otišla na kontrolu. Njena verovanja da je zdrava, bila su demantovana…
Rada Nikolić (44), Užice
Rada Nikolić iz Užica, majka je troje dece, koja je savim slučajno 2014. godine primetila kvrgicu na dojci i to samo dva meseca nakon što je prestala da doji treće dete, što je radila i sa prethodno dvoje. Na pregledu je sve izgledalo kao fibroadenom, ali kada je operisana i kada su navodno doborćudni tumori izvađeni, ispostavilo se da nije o njima reč…
Vera Blanuša, (60), Sombor
Veri je u februaru 2020. godine, zahvaljujući njenim sumnjama da se sa njenim telom nešto dešava, potvrđena dijagnoza malignog karcinoma 4b. Ova socijalna radnica, koja je hrabrila druge, prvi put je pogledala smrti u oči. Jedan odlazak u Institut za onkologiju u Kamenici i slike obolelih od raka, bio joj je dovoljan da se trgne, da shvati da je život van tih zidina lep i da treba da se bori…
Đuka Rakinić (57), Sombor
Đuka Rakinić iz Sombora sa dijagnozom karcinoma dojke susrela se pre 17 godina. Gledajući televizor, slučajno je u dubini desne dojke napipala malu kvržicu, kao vrh šibice. Bila je nedelja. Odmah je sutradan otišla u onkološku ambulantu, odakle je upućena na ultrazvuk i na mamografiju, a nakon dve nedelje je operisana…
Svetlana Mirković (48), Sombor
Svetlana Mirković iz Sombora, majka jednog trinaestogodišnjaka, zbog metastatskog karcinoma dojke, nažalost, mora u Beč da ide po “zdravlje”. Njoj je pre četiri i po godine otkriven karcinom dojke. Operisana je, dojka joj je odstranjena, međutim, njoj nije bivalo ništa bolje… Uprkos hormonskim terapijama, tumor markeri su bili povišeni, i posle hemioterapije i posle zračenja. Svetlana je sve vreme bila umorna, pospana… Znala je da nešto nije u redu…