Kako najbolje iskoristiti vreme prilikom posete onkologu?
Napisala: Dr sci. med. Marijana Milović – Kovačević
Ključni saveti su:
- Ne plašite se da postavite bilo koje pitanje svom lekaru. Nema “glupih pitanja”.
- Preporučljivo je da pacijenti pripreme neka pitanja unapred da bi bili sigurni da ćete pitati svog lekara sve što vas zanima.
- Vodite beleške prilikom posete kako biste ih mogli ponovo pregledati kada se vratite kući
- Bilo bi poželjno da se na svaki sastanak dovede neko od članova porodice da pravi beleške i sluša, kako bi bili sigurni da su sve informacije dobijene od lekara bile jasne.
Od lekara pacijent može dobiti i dodatne odgovore na pitanja, i sve navedeno omogućava realizaciju osnovnog cilja, a to je da pacijent ima aktivnu ulogu u bilo kojoj odluci donetoj vezano za njegovo lečenje.
Veoma je važno da dobro razumete preporuke lekara u vezi lečenja i praćenja toka bolesti. Ne postoji jedinstveni način lečenja karcinoma dojke koji je odgovarajući za sve.
Ključne tačke koje su važne i o kojima se razmatra kada je lečenje karcinoma u pitanju
Lečenje metastatskog karcinoma dojke je doživotno – i tokom vremena je najčešće potrebno uzimati različite tretmane.
Uvek je potrebno obavestiti lekara o bilo kojim neželjenim efektima koji se dogode, u cilju preporuka za njihovo lakše prevazilaženje. Bilo bi poželjno da se ne planiraju druge obaveze, koje se ne mogu lako otkazati, prvih nekoliko dana nakon intravenskog lečenja.
Neustrašive
Neustrašive
Pogledajte intervjue i učite iz iskustava neustrašivih žena koje se godinama bore protiv karcinoma dojke.
Jasmina Lukić (64), Beograd
Jasmina je imala 48 godina, kada je tokom obilaska majke u bolnici nakon operacije videla da i mlađe žene obolevaju od karcinoma dojke, pa je i sama otišla na kontrolu. Njena verovanja da je zdrava, bila su demantovana…
Rada Nikolić (44), Užice
Rada Nikolić iz Užica, majka je troje dece, koja je savim slučajno 2014. godine primetila kvrgicu na dojci i to samo dva meseca nakon što je prestala da doji treće dete, što je radila i sa prethodno dvoje. Na pregledu je sve izgledalo kao fibroadenom, ali kada je operisana i kada su navodno doborćudni tumori izvađeni, ispostavilo se da nije o njima reč…
Vera Blanuša, (60), Sombor
Veri je u februaru 2020. godine, zahvaljujući njenim sumnjama da se sa njenim telom nešto dešava, potvrđena dijagnoza malignog karcinoma 4b. Ova socijalna radnica, koja je hrabrila druge, prvi put je pogledala smrti u oči. Jedan odlazak u Institut za onkologiju u Kamenici i slike obolelih od raka, bio joj je dovoljan da se trgne, da shvati da je život van tih zidina lep i da treba da se bori…
Đuka Rakinić (57), Sombor
Đuka Rakinić iz Sombora sa dijagnozom karcinoma dojke susrela se pre 17 godina. Gledajući televizor, slučajno je u dubini desne dojke napipala malu kvržicu, kao vrh šibice. Bila je nedelja. Odmah je sutradan otišla u onkološku ambulantu, odakle je upućena na ultrazvuk i na mamografiju, a nakon dve nedelje je operisana…
Svetlana Mirković (48), Sombor
Svetlana Mirković iz Sombora, majka jednog trinaestogodišnjaka, zbog metastatskog karcinoma dojke, nažalost, mora u Beč da ide po “zdravlje”. Njoj je pre četiri i po godine otkriven karcinom dojke. Operisana je, dojka joj je odstranjena, međutim, njoj nije bivalo ništa bolje… Uprkos hormonskim terapijama, tumor markeri su bili povišeni, i posle hemioterapije i posle zračenja. Svetlana je sve vreme bila umorna, pospana… Znala je da nešto nije u redu…